Ogród w bibliotece

Ogród i biblioteka to pełnia życia. To dwa światy odległe i bliskie sobie. Kto ma obydwa, ma wszystko, mówił Cyceron. A ogród w bibliotece to przenikanie światów i pełnia pełni. Drzewa i książki wspólnie rzucają cień; owoce dojrzewają, idee również. Ogród w Bibliotece powstaje po to, by mógł tutaj zakwitnąć duch opowieści. Ma się rozumieć, opowieści o książkach i o czytaniu. Będzie tu miejsce na historie obszerne i kameralne, na ciągle nowe, chociaż świetnie je znamy, i na te, które marzą, aby wyjść z cienia. Powieści, listy, pamiętniki, biografie. Baśnie – nie może przecież zabraknąć baśni. I bardzo dużo wieku XIX, bo ten jest, jak wiadomo, dobry na wszystko.

RSS iTunes Youtube Spotify Google Podcasts Podcast Index

Odcinek 1 - Nie tylko skandalistka

2022-03-22

Prozaiczka, dramatopisarka, obiekt oskarżeń o szerzenie histerii i pornografii. Taką Gabrielę Zapolską znamy najlepiej. Ale zostało po niej jeszcze coś więcej: frapująca, obfita korespondencja.

Listy Zapolskiej kipią życiem i żarem, tryskają kolorami, wykrzyknikami, nie stronią od inwektyw i czułych słówek. Są zaczepne, komiczne, pokrętne, gorzkie. Czasem zmieniają się w podręczne archiwum, gdzie ląduje materiał do przetworzenia: kapitalne scenki obyczajowe, sylwetki, gesty, podsłuchane dialogi. Książka odcinka: Listy Gabrieli Zapolskiej, t. 1-2, zebrała Stefania Linowska, PIW, Warszawa 1970. Projekty grafik: Sylwia Szołtysek Montaż dźwięku: Patryk Miś W odcinku wykorzystano na prawach cytatu fragment Amoureuse Rodolphe’a Bergera (wyk. Boris Sarbek & Boris Sarbek Orchestra, ℗ 1959 - BNF Collection 2015).

Pobierz
Typ pliku: MP3 - Rozmiar: 75 MB - Długość: 31:33m (320 kbps 44100 Hz)

Powered by Podcast Generator, an open source podcast publishing solution | Theme based on Bootstrap