Ogród w bibliotece

Ogród i biblioteka to pełnia życia. To dwa światy odległe i bliskie sobie. Kto ma obydwa, ma wszystko, mówił Cyceron. A ogród w bibliotece to przenikanie światów i pełnia pełni. Drzewa i książki wspólnie rzucają cień; owoce dojrzewają, idee również. Ogród w Bibliotece powstaje po to, by mógł tutaj zakwitnąć duch opowieści. Ma się rozumieć, opowieści o książkach i o czytaniu. Będzie tu miejsce na historie obszerne i kameralne, na ciągle nowe, chociaż świetnie je znamy, i na te, które marzą, aby wyjść z cienia. Powieści, listy, pamiętniki, biografie. Baśnie – nie może przecież zabraknąć baśni. I bardzo dużo wieku XIX, bo ten jest, jak wiadomo, dobry na wszystko.

RSS iTunes Youtube Spotify Google Podcasts Podcast Index

Odcinek 2 - Na kuchennych schodach

2022-04-05

Nie minęło sto lat, odkąd zniknęły. Nim zniknęły, były wszechobecne. Ich pracodawcy nie wyobrażali sobie życia bez nich, choć życie z nimi uważali za przykre. Ale to one dźwigały na ramionach ciężar ich domów.

Nie minęło sto lat, odkąd zniknęły. Nim zniknęły, były wszechobecne. Ich pracodawcy nie wyobrażali sobie życia bez nich, choć życie z nimi uważali za przykre. Ale to one dźwigały na ramionach ciężar ich domów. Rozpoznawane po koszykach i chustkach, tak innych od torebek i kapeluszy. Znane jako Pawłowe i Józefowe, Kasie i Marysie, jakkolwiek brzmiały ich prawdziwe imiona. Samotne, przepracowane, wtopione w tło. Z rzadka jedynie trafiające na ludzi, dla których nie stawały się żywym sprzętem, ale członkiem rodziny. Lecz nawet wówczas ślady ich obecności ledwo dziś znać. Te ślady zgromadziły i przedstawiły skrupulatnie autorki, za których sprawą kobiety i dziewczęta niepamiętane wychodzą z cienia, by tam więcej nie wrócić. Książki odcinka: • Joanna Kuciel-Frydryszak, „Służące do wszystkiego”, Marginesy, Warszawa 2018. • Alicja Urbanik-Kopeć, „Instrukcja nadużycia. Służące w XIX-wiecznych polskich domach”, Sonia Draga, Katowice 2019. Projekty grafik: Sylwia Szołtysek Montaż dźwięku: Patryk Miś W odcinku wykorzystano na prawach cytatu fragment Amoureuse Rodolphe’a Bergera (wyk. Boris Sarbek & Boris Sarbek Orchestra, ℗ 1959 - BNF Collection 2015).

Pobierz
Typ pliku: MP3 - Rozmiar: 91 MB - Długość: 38:03m (320 kbps 44100 Hz)

Powered by Podcast Generator, an open source podcast publishing solution | Theme based on Bootstrap