Ogród i biblioteka to pełnia życia. To dwa światy odległe i bliskie sobie. Kto ma obydwa, ma wszystko, mówił Cyceron. A ogród w bibliotece to przenikanie światów i pełnia pełni. Drzewa i książki wspólnie rzucają cień; owoce dojrzewają, idee również. Ogród w Bibliotece powstaje po to, by mógł tutaj zakwitnąć duch opowieści. Ma się rozumieć, opowieści o książkach i o czytaniu. Będzie tu miejsce na historie obszerne i kameralne, na ciągle nowe, chociaż świetnie je znamy, i na te, które marzą, aby wyjść z cienia. Powieści, listy, pamiętniki, biografie. Baśnie – nie może przecież zabraknąć baśni. I bardzo dużo wieku XIX, bo ten jest, jak wiadomo, dobry na wszystko.
RSS iTunes Youtube Spotify Google Podcasts Podcast Index2022-04-20
Od Berezyny po Hawaje – tak można by streścić los Michała K. Pawlikowskiego. Sam Pawlikowski jednak streszczać nie lubił, jego rozlewna opowieść mówi to jasno. Hawajów zresztą darmo w niej wypatrywać, Berezyny natomiast jest pod dostatkiem.
Od Berezyny po Hawaje – tak nieco z wańkowiczowska można by streścić los Michała K. Pawlikowskiego. Sam Pawlikowski jednak streszczać nie lubił, jego rozlewna opowieść mówi to jasno. Hawajów zresztą darmo w niej wypatrywać, Berezyny natomiast jest pod dostatkiem. To, co napisał, to w istocie wspomnienia przybrane w dość umowny kostium powieści. U progu lat 60. wskrzesił w nich autor swój mityczny matecznik, dwór pod Świsłoczą; przywrócił życiu święta i dni powszednie, wsie i zaścianki, knieje i uroczyska, i – rzecz jasna – domowy, centralny Mińsk. To nie płaczliwie nostalgiczna historia minionych blasków kresowego żywota. To pisana ze swadą, żywa narracja, w której nie brak niczego: ani portretów niebywałych dziwaków, przydających kolorów tamtejszym stronom, ani relacji z najsłynniejszych procesów owego czasu, w których późniejszy prawnik tonął po uszy, ani nawet przepisu na wódkę-starkę, pachnącą niemal jak „zmurszałe foliały w nigdy niewietrzonej bibliotece”. Książka odcinka: Michał K. Pawlikowski, „Dzieciństwo i młodość Tadeusza Irteńskiego”, LTW, Łomianki 2017. Projekty grafik: Sylwia Szołtysek Montaż dźwięku: Patryk Miś W odcinku wykorzystano na prawach cytatu fragment Amoureuse Rodolphe’a Bergera (wyk. Boris Sarbek & Boris Sarbek Orchestra, ℗ 1959 - BNF Collection 2015).
PobierzPowered by Podcast Generator, an open source podcast publishing solution | Theme based on Bootstrap