Ogród w bibliotece

Ogród i biblioteka to pełnia życia. To dwa światy odległe i bliskie sobie. Kto ma obydwa, ma wszystko, mówił Cyceron. A ogród w bibliotece to przenikanie światów i pełnia pełni. Drzewa i książki wspólnie rzucają cień; owoce dojrzewają, idee również. Ogród w Bibliotece powstaje po to, by mógł tutaj zakwitnąć duch opowieści. Ma się rozumieć, opowieści o książkach i o czytaniu. Będzie tu miejsce na historie obszerne i kameralne, na ciągle nowe, chociaż świetnie je znamy, i na te, które marzą, aby wyjść z cienia. Powieści, listy, pamiętniki, biografie. Baśnie – nie może przecież zabraknąć baśni. I bardzo dużo wieku XIX, bo ten jest, jak wiadomo, dobry na wszystko.

RSS iTunes Youtube Spotify Google Podcasts Podcast Index

Odcinek 4 - Kolory skrzypiec

2022-05-04

Opowieści wędrują. To wiemy wszyscy. Chodzą krętymi drogami przez tysiąclecia, łącząc ze sobą światy najodleglejsze. Bajki, legendy, anegdoty, podania – jakie gościńce i ścieżki zdołały przebyć, nim stały się historiami ukraińskimi?

Opowieści wędrują. To wiemy wszyscy. Chodzą krętymi drogami przez tysiąclecia, łącząc ze sobą światy najodleglejsze. Bajki, legendy, anegdoty, podania – jakie gościńce i ścieżki zdołały przebyć, nim stały się historiami ukraińskimi? Są niczym perekotypołe, hulający po stepie roślinny wir, o którym Zygmunt Haupt – sam rodem z Podola – pisał, że „błąka się, nie czepia miejsca, toczy się kulą po ziemi, […] wiatr niesie nim”. Czasem stają w rozpędzie, by zasiedlić ludzką wyobraźnię, a ta udziela im swych własnych kolorów. Wtedy to opowieść zaczyna śpiewać niby dwubarwne skrzypce z bajki zapisanej na Bukowinie. Kto ich słucha, nie chce już przestać tańczyć. Książki odcinka: „Zaklęte barwy stepu”, wyboru dokonał, przeł., przedmową, posłowiem i komentarzem opatrzył Aleksander Barszczewski, ilustr. Olga Siemaszko, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1987. „Na przełęczy światów. 150 ukraińskich baśni, gadek, humoresek i podań ludowych”, wybrał, przeł. i oprac. Jan Mirosław Kasjan, ilustr. Anna Tobiasz, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń 1994.

Pobierz
Typ pliku: MP3 - Rozmiar: 68 MB - Długość: 28:32m (320 kbps 44100 Hz)

Powered by Podcast Generator, an open source podcast publishing solution | Theme based on Bootstrap