Ogród w bibliotece

Ogród i biblioteka to pełnia życia. To dwa światy odległe i bliskie sobie. Kto ma obydwa, ma wszystko, mówił Cyceron. A ogród w bibliotece to przenikanie światów i pełnia pełni. Drzewa i książki wspólnie rzucają cień; owoce dojrzewają, idee również. Ogród w Bibliotece powstaje po to, by mógł tutaj zakwitnąć duch opowieści. Ma się rozumieć, opowieści o książkach i o czytaniu. Będzie tu miejsce na historie obszerne i kameralne, na ciągle nowe, chociaż świetnie je znamy, i na te, które marzą, aby wyjść z cienia. Powieści, listy, pamiętniki, biografie. Baśnie – nie może przecież zabraknąć baśni. I bardzo dużo wieku XIX, bo ten jest, jak wiadomo, dobry na wszystko.

RSS iTunes Youtube Spotify Google Podcasts Podcast Index

Odcinek 5 - Podróż do wnętrza siebie

2022-05-17

Czyta się je w natłoku zmiennych emocji, niezwykle żywych - bo tak były pisane; jak pierwszą, dziwną, wielką powieść autora. 19 maja upłynie 140 lat od momentu, w którym Stefan Żeromski znalazł się na szlaku literatury.

Czyta się je w natłoku zmiennych emocji, niezwykle żywych – bo tak były pisane; jak pierwszą, dziwną, wielką powieść autora. 19 maja upłynie sto czterdzieści lat od momentu, w którym Stefan Żeromski znalazł się na szlaku literatury. A szlakiem tym dla niego były „Dzienniki”. Pisać je zaczął jako gimnazjalista, nastolatek w całym znaczeniu słowa, nierozumiany i gnębiony przez bliźnich i przez całą płaską rzeczywistość. Z wolna, niepostrzeżenie, jego kajety pełne niedobrych wierszy, egzaltowanych wzlotów twórczej fantazji i lakonicznych uwag o sprawach szkolnych, przeistaczają się w niezwykły dokument, wielobarwne i krwiste świadectwo życia spisywane na miejscu, w ogniu wydarzeń. Autor „Dzienników” zwierza nam się obficie z miłosnych doznań przeżywanych za sprawą kobiet i książek, na naszych oczach zmaga z głodem i nędzą. Wraz z nim trafiamy na burzliwe zebrania studenckiej braci, do teatrów, galerii i tanich kuchen, w progi sztywnych salonów i skromnych dworków: w tych pierwszych bywał w roli nauczyciela, w drugich – jako krewny ich gospodarzy. Niedyskretne, komiczne, gęste od wyznań, rozpięte między entuzjazmem bez granic a ironią bez taryfy ulgowej – „Dzienniki” to pęk kluczy do miejsc i czasów, w których były pisane. I znakomity autoportret pisarza. Książki odcinka: Stefan Żeromski, „Dzienniki”, t. 1-7, oprac. Jerzy Kądziela, Czytelnik, Warszawa 1963-1970. Stefan Żeromski, „Dzienników tom odnaleziony”, z autografu do druku przygotował, wstępem i przypisami opatrzył Jerzy Kądziela, Czytelnik, Warszawa 1973. Stefan Żeromski, „Dziennik z wiosny 1891 roku”, oprac. Zdzisław Jerzy Adamczyk i Zbigniew Goliński, Akademia Świętokrzyska im. Jana Kochanowskiego, Kielce 2000. Stefan Żeromski, „Pisma zebrane”, pod red. Zbigniewa Golińskiego, kontynuacja pod red. Zdzisława Jerzego Adamczyka, t. 27, „Dzienniki”, t. 1, 1882-1883, oprac. Zdzisław Jerzy Adamczyk i Beata Utkowska, IBL PAN – UJK, Warszawa-Kielce 2021. Śledź podcast na… • Stronie domowej: https://ogrodwbibliotece.pl • Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC4idJLGb-eNgP4_9TK2Y94g • Spotify: https://open.spotify.com/show/72D2Uwx... • Google Podcasts: https://podcasts.google.com/feed/aHR0... • Podcast Index: https://podcastindex.org/podcast/5359234 Projekty grafik: Sylwia Szołtysek Montaż dźwięku: Patryk Miś W odcinku wykorzystano na prawach cytatu fragment Amoureuse Rodolphe’a Bergera (wyk. Boris Sarbek & Boris Sarbek Orchestra, ℗ 1959 - BNF Collection 2015).

Pobierz
Typ pliku: MP3 - Rozmiar: 66 MB - Długość: 27:55m (320 kbps 44100 Hz)

Powered by Podcast Generator, an open source podcast publishing solution | Theme based on Bootstrap