Ogród i biblioteka to pełnia życia. To dwa światy odległe i bliskie sobie. Kto ma obydwa, ma wszystko, mówił Cyceron. A ogród w bibliotece to przenikanie światów i pełnia pełni. Drzewa i książki wspólnie rzucają cień; owoce dojrzewają, idee również. Ogród w Bibliotece powstaje po to, by mógł tutaj zakwitnąć duch opowieści. Ma się rozumieć, opowieści o książkach i o czytaniu. Będzie tu miejsce na historie obszerne i kameralne, na ciągle nowe, chociaż świetnie je znamy, i na te, które marzą, aby wyjść z cienia. Powieści, listy, pamiętniki, biografie. Baśnie – nie może przecież zabraknąć baśni. I bardzo dużo wieku XIX, bo ten jest, jak wiadomo, dobry na wszystko.
RSS iTunes Youtube Spotify Google Podcasts Podcast Index2022-05-31
Odkrywcza i dyskretna w środkach liryka, fantazyjne opowieści dla najmłodszych, śmiałe reportaże z warszawskich więzień. 180 urodziny Marii Konopnickiej to najlepsza sposobność, by dać się porwać nieblaknącym urokom jej pisarstwa.
Odkrywcza i dyskretna w środkach liryka, fantazyjne opowieści dla najmłodszych, śmiałe reportaże z warszawskich więzień. Sto osiemdziesiąte urodziny Marii Konopnickiej to najlepsza sposobność, by dać się porwać nieblaknącym urokom jej pisarstwa. Chciała, by dostrzeżono niedostrzegalnych, usłyszano niemające głosu, więc nie zabrakło takich, którzy widzieli w niej siewczynię nieładu i podżegaczkę do bezwzględnej rozprawy biednych z możnymi. Za życia odsądzana od czci i wiary, a jeszcze częściej od prawdziwej polskości, już z chwilą śmierci zatrzaśnięta została w klatce szablonów, świetnie zniechęcających do jej czytania. A tymczasem twórczość Konopnickiej to gąszcz obietnic, zadziwia drapieżnością i subtelnością, jaskrawością kolorów i półtonami. Kreśliła wierszem sceny z miejskiego życia, nie omijając tych najbardziej dotkliwych, Pewna, że język poezji uniesie ciężar. Patosem operowała chętnie i łatwo, ale jej nowele to szkice piórkiem, urzekające pełną treści prostotą. To także znakomite zapisy spotkań, niby mało znaczących i przypadkowych, w których jednak do słowa dochodzi pełnia, pełnia doświadczenia i opowieści. Książki odcinka: Maria Konopnicka, „Pisma zebrane”, t. 1-4, pod red. Aliny Brodzkiej, Czytelnik, Warszawa 1974-1976. Maria Konopnicka, „Poezje”, Wydanie zupełne, krytyczne, t. 1-10, oprac. Jan Czubek, Warszawa-Lublin-Łódź-Kraków 1916-1925. Lena Magnone, „Maria Konopnicka. Lustra i symptomy”, Słowo/Obraz Terytoria, Gdańsk 2011. Maria Szypowska, „Konopnicka jakiej nie znamy”, PIW, Warszawa 1963 i inne wyd. Śledź podcast na… • Stronie domowej: https://ogrodwbibliotece.pl • Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC4idJLGb-eNgP4_9TK2Y94g • Spotify: https://open.spotify.com/show/72D2UwxvjuSH1Ge6uBTaGs • Google Podcasts: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9vZ3JvZHdiaWJsaW90ZWNlLnBsL2ZlZWQueG1s • Podcast Index: https://podcastindex.org/podcast/5359234 Projekty grafik: Sylwia Szołtysek Montaż dźwięku: Patryk Miś W odcinku wykorzystano na prawach cytatu fragment Amoureuse Rodolphe’a Bergera (wyk. Boris Sarbek & Boris Sarbek Orchestra, ℗ 1959 - BNF Collection 2015).
PobierzPowered by Podcast Generator, an open source podcast publishing solution | Theme based on Bootstrap