Ogród w bibliotece

Ogród i biblioteka to pełnia życia. To dwa światy odległe i bliskie sobie. Kto ma obydwa, ma wszystko, mówił Cyceron. A ogród w bibliotece to przenikanie światów i pełnia pełni. Drzewa i książki wspólnie rzucają cień; owoce dojrzewają, idee również. Ogród w Bibliotece powstaje po to, by mógł tutaj zakwitnąć duch opowieści. Ma się rozumieć, opowieści o książkach i o czytaniu. Będzie tu miejsce na historie obszerne i kameralne, na ciągle nowe, chociaż świetnie je znamy, i na te, które marzą, aby wyjść z cienia. Powieści, listy, pamiętniki, biografie. Baśnie – nie może przecież zabraknąć baśni. I bardzo dużo wieku XIX, bo ten jest, jak wiadomo, dobry na wszystko.

RSS iTunes Youtube Spotify Google Podcasts Podcast Index

Odcinek 11 - W stronę Boya

2022-09-30

Tłumacz rozległej biblioteki arcydzieł. Pełen ognia recenzent i teatroman. Dzielny społecznik, autor ponadczasowo dowcipnych „Słówek”, subtelny znawca czarów literatury – Tadeusz Boy-Żeleński był każdym z nich.

Banał i sztampę demaskował z miejsca i bez pardonu. Odkrywczość słowa, żywość i barwność myśli kochał i krzewił. Biorąc pióro do ręki – czy to dlatego, by tłumaczyć Villona (a utworzył w tym celu osobny język, własną fantastyczną staropolszczyznę), czy po to, by z tego pióra strzepnąć recenzję, tekst z pozoru ulotny, a jeszcze dzisiaj tchnący ciepłem i prawdą – autor „Brązowników” zawsze dostarczał jedynej w swym rodzaju literatury. Pełnej wigoru, osobistej i czułej, bo, jak sam pisał, czym są dowcip i inteligencja, gdy brak dobroci? O jego życiu prześwietlonym miłością dla magii słowa pisze – także z miłością, której nie kryje – biograf doskonały: Józef Hen. Książka odcinka: Józef Hen, „Błazen wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim”, Sonia Draga, Katowice 2017. Śledź podcast na… • Stronie domowej: https://ogrodwbibliotece.pl • Spotify: https://open.spotify.com/show/72D2Uwx... • Google Podcasts: https://podcasts.google.com/feed/aHR0... • Podcast Index: https://podcastindex.org/podcast/5359234 Projekty grafik: Sylwia Szołtysek Montaż dźwięku: Patryk Miś W odcinku wykorzystano na prawach cytatu fragment Amoureuse Rodolphe’a Bergera (wyk. Boris Sarbek & Boris Sarbek Orchestra, ℗ 1959 - BNF Collection 2015).

Pobierz
Typ pliku: MP3 - Rozmiar: 78 MB - Długość: 32:39m (320 kbps 44100 Hz)

Powered by Podcast Generator, an open source podcast publishing solution | Theme based on Bootstrap