Ogród w bibliotece

Ogród i biblioteka to pełnia życia. To dwa światy odległe i bliskie sobie. Kto ma obydwa, ma wszystko, mówił Cyceron. A ogród w bibliotece to przenikanie światów i pełnia pełni. Drzewa i książki wspólnie rzucają cień; owoce dojrzewają, idee również. Ogród w Bibliotece powstaje po to, by mógł tutaj zakwitnąć duch opowieści. Ma się rozumieć, opowieści o książkach i o czytaniu. Będzie tu miejsce na historie obszerne i kameralne, na ciągle nowe, chociaż świetnie je znamy, i na te, które marzą, aby wyjść z cienia. Powieści, listy, pamiętniki, biografie. Baśnie – nie może przecież zabraknąć baśni. I bardzo dużo wieku XIX, bo ten jest, jak wiadomo, dobry na wszystko.

RSS iTunes Youtube Spotify Google Podcasts Podcast Index

Odcinek 10 - Z wizytą w Cekanii

2022-08-27

Kto, kiedy i dlaczego jeździł do wód? Jedni pielgrzymowali tutaj po zdrowie, inni szukali towarzyskich rozrywek. Jeszcze inni pragnęli dzikiej przyrody. Byle tylko było na czym usiąść, eksponując surdut lub krynolinę.

"Przybywają tu ci, którzy pociechy szukają we wszystkich gatunkach skórnej choroby, a osobliwie w świerzbie, kołtunie, żółtaczce, szkorbucie, kurczach, kolkach, bladości, podagrze, chiragrze, artritis, w reumatyzmach, apopleksjach, zatkanych hemoroidach, zgagach, żołądkowych kurczach, drżeniu, niewstrzymywaniu uryny, kamieniu, niepłodności, wychodzeniu macicy i tylnej kiszki, wzdymaniu, zawrocie, zapchaniu, we wszystkich zadawnionych kalectwach, ranach, wrzodach, przydławieniach, liszajach, okulawieniach, trądach, ospie, odrze, świerzbieniu skóry, wypryszczach, krostach, brodawkach itp." – tak pod koniec wieku XVIII pisał Lejb-Doktor z podkrakowskich Krzeszowic, Leopold de Lafontaine. I choć siarczany kurort nie przetrzymał nadejścia epoki pary, jego miejsce zajęła rychło Szczawnica: "nadzieja chorych, Mekka wyczerpanych; owiana wiatrem od Pienin i legendami, skąpana w woni otaczających ją lasów, tryskająca zdrowiodajnymi źródłami...". A kogo nie usidlił jej dziki urok, mógł rzucić się w wir plotek i komeraży wypełniających salonową Krynicę lub dla odmiany zaszyć się w Iwoniczu, nad tajemniczym brzegiem płomiennej Bełkotki. O tych wszystkich miejscach (i paru innych) malowniczo i z zamiłowaniem opowiada Stanisław Pagaczewski w swojej gawędzie, będącej też przewodnikiem po słynnych badach" nieśmiertelnej Galicji. Książka odcinka: Stanisław Pagaczewski, "Spotkamy się u wód", Wydawnictwo Literackie, Kraków 1972. Śledź podcast na… • Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC4idJLGb-eNgP4_9TK2Y94g • Stronie domowej: https://ogrodwbibliotece.pl • Spotify: https://open.spotify.com/show/72D2UwxvjuSH1Ge6uBTaGs • Google Podcasts: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9vZ3JvZHdiaWJsaW90ZWNlLnBsL2ZlZWQueG1s • Podcast Index: https://podcastindex.org/podcast/5359234 Projekty grafik: Sylwia Szołtysek Montaż dźwięku: Patryk Miś W odcinku wykorzystano na prawach cytatu fragment Amoureuse Rodolphe’a Bergera (wyk. Boris Sarbek & Boris Sarbek Orchestra, ℗ 1959 - BNF Collection 2015).

Pobierz
Typ pliku: MP3 - Rozmiar: 81 MB - Długość: 33:59m (320 kbps 44100 Hz)

Powered by Podcast Generator, an open source podcast publishing solution | Theme based on Bootstrap